W których partiach ciała tkanka tłuszczowa gromadzi się najbardziej?
Tkanka tłuszczowa to największy magazyn energii w organizmie człowieka. Rozmieszczona jest pod skórą i między narządami, pełniąc funkcję izolacyjną i amortyzacyjną. Jej bardzo ważną rolą jest ochrona narządów wewnętrznych przed urazami mechanicznymi.
Tkanka tłuszczowa ma też swoje drugie, nieco mniej pozytywne oblicze. Jej nadmiar jest przyczyną otyłości i nadwagi. Co więcej, gdy zaczynamy się odchudzać, z niektórych partii ciała znika stosunkowo szybko, a w innych utrzymuje się mimo diety i intensywnych ćwiczeń. W tym artykule podpowiemy, dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych miejsc.
Słów kilka o tkance tłuszczowej
Pod względem budowy tkanka tłuszczowa jest dość skomplikowana i — jak już zostało wspomniane — jest rola jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Prawidłowa ilość tłuszczu u mężczyzn powinna wynosić 12-20%, a u kobiet 20-30% (większa zawartość tłuszczu u kobiet jest całkowicie naturalna). Jednocześnie trzeba pamiętać, że niższe wartości u osób uprawiających sport są normalne, dlatego też nie uznaje się takiego stanu za patologię. Większa ilość tkanki tłuszczowej zwykle wiąże z otyłością i nadwagą, chociaż może też wskazywać na pewne zaburzenia w organizmie.
Co ważne, tkanka tłuszczowa jest bardzo plastyczna i może zmieniać swoją ilością w zależności od wielu czynników, w tym zarówno wieku, jak i sposobu odżywiania i aktywności fizycznej.
Gdzie najczęściej odkłada się tkanka tłuszczowa?
Są takie partie ciała, w których tłuszcz odkłada się “najchętniej”. U niektórych osób, gdy tylko dochodzi do przybrania na wadze, w pierwszej kolejności zauważalne jest to w określonych rejonach, np. na brzuchu. Z kolei podczas odchudzania zdarza się, że chociaż doszło do zrzucenia zbędnych kilogramów, nie można zredukować tkanki tłuszczowej w pewnych miejscach.
Poniekąd ma to związek z pewnymi indywidualnymi uwarunkowaniami, ale może też wskazywać na inne czynniki, np. błędy żywieniowe, a nawet choroby.
- Tkanka tłuszczowa na brzuchu. Kiedy regularne wykonywanie brzuszków nie pomaga, aby pozbyć się tzw. oponki na brzuchu, warto zastanowić się, czy nie masz problemu z hormonem stresu w organizmie. Większy brzuszek może być też związany z częstym spożyciem alkoholu i podjadaniem niezdrowych przekąsek między posiłkami.
- Tkanka tłuszczowa na ramionach. Bardzo wiele osób boryka się z tkanką tłuszczową na ramionach, której trudno się pozbyć nawet poprzez ćwiczenia. Jeśli ty też masz ten problem, spróbuj wzbogacić swoją codzienną dietę w produkty zawierające białko, cynk, magnez i witaminy z grupy B. Tłuszcz na ramionach niekiedy świadczy o tym, że w organizmie jest zbyt niski poziom testosteronu.
- Tkanka tłuszczowa na biodrach, pośladkach i udach. W tych partiach ciała problematyczny tłuszcz, którego trudno się pozbyć, to domena przede wszystkim kobiet. Może wskazywać na zwiększoną ilość estrogenów w organizmie. Jeśli chcesz zmniejszyć obwód swoich bioder, pośladków i ud, staraj się unikać alkoholu i gazowanych napojów. Spożywaj więcej nabiału, produktów pełnoziarnistych i warzyw. Zapewnij też organizmowi odpowiednią dawkę kwasu foliowego i witamin z grupy B.
Co zrobić, gdy tkanka tłuszczowa z pewnych partii ciała nie znika?
Czasami ani dieta, ani intensywne ćwiczenia nie są skuteczne w walce z tkanką tłuszczową i cellulitem w niektórych problematycznych partiach ciała. Rozwiązaniem mogą okazać się zabiegi z zakresu modelowania sylwetki, które zapewnia nasze Studio Figura we Wrocławiu. Doskonałym przykładem takiej metody jest Vacu Shaper, czyli bieżnia z podciśnieniem, która działa niezwykle precyzyjnie, zapewniając satysfakcjonujące efekty — głównie w dolnych partiach ciała. Tkanka tłuszczowa spalana jest nawet 4 razy szybciej! A dodatkowo urządzenie sprzyja w usprawnieniu pracy układu limfatycznego, dzięki temu wspomaga skuteczne usuwanie toksyn z organizmu.
Vacu Shaper polecany jest kobietom, które chcą uporać się z problematyczną tkanką tłuszczową w dolnych partiach ciała: pośladkach, udach, łydkach.