Co się dzieje z naszym organizmem w trakcie spalania tłuszczu?
Ćwiczysz już regularnie, stosujesz się do założonej diety, pierwsze rezultaty odchudzania są już widoczne. Co takiego dzieje się z Twoim organizmem? Zajmiemy się tym, co zachodzi w trakcie spalania tłuszczu. Są to trochę skomplikowane procesy zachodzące w ludzkim ciele, ale postaramy się wszystko prosto wytłumaczyć.
Funkcje tłuszczu w organizmie
Zaczniemy od tego, jakie funkcje spełnia tłuszcz w naszym organizmie. Po pierwsze, stanowi zabezpieczenie przed głodem. Oznacza to, że jego nadmiar jest spalany w pierwszej kolejności. Po drugie, jest izolacją przed nadmierną utratą ciepła. To znaczy, że utrzymuje odpowiednią temperaturę naszego ciała. Po trzecie w końcu, tłuszcz znajduje się wokół wielu ważnych komórek ciała. Przykładowo lecytyna to ważny składnik błon biologicznych, a sfingomieliny pełnią ważną funkcję w przesyle impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Jak widać, tłuszcz pełni wiele pożytecznych ról w ludzkim organizmie.
Co dzieje się z nami podczas spalania tłuszczu?
Teraz najważniejsza kwestia – jak przebiega spalanie tłuszczu w naszym ciele. Prawdę odkryli naukowcy i jest ona następująca: nadmiar węglowodanów oraz białka jest przekształcany w tłuszcze o nazwie trójglicerydy. Składają się one z trzech atomów: węgla, wodoru i tlenu. Cząsteczki tych atomów uwalniane są tylko w procesie utleniania. Gdy człowiek traci tłuszcz, to komórka tłuszczowa nigdzie się nie przenosi, nie znika – jest po prostu opróżniana. Zostaje natomiast dokładnie w tym samym miejscu, w którym się znajduje, ale jest pusta.
Słowem zakończenia: o treningu i sukcesie w odchudzaniu
Na koniec warto rozprawić się z pewnym stereotypem, który krąży wokół tematu spalania tłuszczu. Warto pamiętać, że spalamy tłuszcz od początku treningu do końca, niezależnie czy jest to 20 minut biegu czy dwie godziny na rowerze. Mit, który demaskujemy, brzmi: spalasz komórki tłuszczowe dopiero po kilkudziesięciu minutach treningu. To nieprawda! Tłuszcz utleniany jest od początku do końca ćwiczeń. Ostatnia rzecz: trzeba wiedzieć, że kluczem do utraty tłuszczu, a co za tym idzie – dodatkowych kilogramów – jest deficyt kalorii. Trzeba więcej spalać niż się je. To jest właśnie przepis na sukces w odchudzaniu: odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Warto przy tym stosować suplementy, które przykładowo przyspieszą metabolizm lub zmniejszą apetyt.